30 MARCA 2020
PONIEDZIAŁEK

17:00

WSTĘP WOLNY / BEZ OGRANICZEŃ WIEKOWYCH / w NDK
WYSPA PSÓW (Isle of Dogs, USA/Niemcy 2018, 105 min); reż.: Wes Anderson. Wstęp: Krzysztof Spór
"Wyspa psów" to historia Atari Kobayashi, 12-letniego podopiecznego skorumpowanego burmistrza Kobayashi. Kiedy na mocy rozporządzenia wszystkie domowe psy z miasta Megasaki zostają zesłane na wielkie wysypisko śmieci, Atari wyrusza samotnie miniaturowym turbośmigłowcem na Wyspę psów, by odnaleźć swojego ukochanego psa Ciapka. Tam z pomocą watahy nowych czworonogich przyjaciół rozpoczyna epicką podróż, która zadecyduje o losach i przyszłości całej Prefektury.
Wes Anderson to jeden z wizjonerów współczesnego kina, twórca m.in. „Grand Budapest Hotel” i „Fantastycznego pana Lisa”. W 2019 roku „Wyspa psów” zdobyła dwie nominacje do Oscarów, za muzykę oraz w kategorii doceniającej pełnometrażowe animacje. W obsadzie głosowej tego filmu usłyszeć będzie można najwybitniejszych współczesnych aktorów, w tym Bryana Cranstona, Edwarda Nortona, Billa Murraya, Scarlett Johansson.

31 MARCA 2020
WTOREK

09:50

PRZEDSZKOLNE i SZKOLNE GRUPY ZORGANIZOWANE / w SP 1
WARSZTATY RUCHOWE – Ćwicz dla zdrowia! dla klas 0-3 /
Warsztaty poprowadzi: Monika Duraj
Na tych zajęciach poznamy różne rodzaje aktywności fizycznych przy muzyce, w grupie i w parach. dowiemy się, jak zadbać o naszą sylwetkę, utrzymać prawidłową postawę ciała. Nie zabraknie informacji o zdrowym i prawidłowym odżywaniu, które gwarantuje nam w połączeniu z ruchem dobrą sylwetkę i zdrowy organizm. Słynna fraza rzymskiego poety Juwenalisa „W zdrowym ciele zdrowy duch”, powinna zachęcić dzieci do wszelkiej aktywności fizycznej.
Często, gdy jesteśmy zmęczeni i zniechęceni zastanawiamy się, czy musimy się ruszać? Czy nie lepiej wtedy usiąść, położyć się, odpocząć, czy pograć w grę na komputerze z kolegami online. Czy potrzebny nam jest ruch? Jak najbardziej potrzebny! Aktywność fizyczna zapewnia prawidłowy rozwój kości, mięśni i stawów, stymuluje rozwój układu nerwowego, oddechowego i układu krążenia. Ruch jest czynnikiem hartującym dziecko, a więc zapobiegającym występowaniu różnych chorób wieku dziecięcego. Musimy wiedzieć, że podczas wysiłku fizycznego wytwarzane są endorfiny, czyli hormon szczęścia, który powoduje doskonały nastrój.

09:00

GRUPY ZORGANIZOWANE / KLASY IV – VI / w NDK
MIĘDZYNARODOWY KONKURS FILMOWY – PRZEGLĄD
KAMCHATKA BEARS (Rosja, 52 min); Wstęp i prowadzenie: Krzysztof Kuźnicki

11:00

GRUPY ZORGANIZOWANE / KLASY VII – VIII oraz SZKOŁY ŚREDNIE
ŁOWCY MIODU (Polska 2016, 77 min); reż.: Krystian Matysek; Spotkanie z reżyserem poprowadzi Anna Serdiukow
Film „Łowcy miodu” w reżyserii Krystiana Matyska opowiada o odrodzeniu tradycyjnego bartnictwa, tajnikach miejskiego pszczelarstwa oraz fascynującym życiu pszczół. „Łowcy miodu” to film z życia pszczół i ludzi. Rój pszczeli, aby żyć, musi być stale w ruchu. Aby zgłębić i ukazać widzowi tajniki życia pszczół, kamera wchodzi do wnętrza współczesnego ula i tradycyjnej barci, wyciosanej – „wydzianej” w pniu wiekowego drzewa. Wędruje po polach, dzikich lasach, górach i ... wielkich miastach Europy i Azji. Życie każdego roju to Kosmos w miniaturze, który rządzi się swoimi odwiecznymi prawami. Widz wreszcie na własne oczy zobaczy, jak pszczoła przychodzi na świat, jak robotnice dbają o matkę roju, jak broniąc ula walczą z intruzami (często na śmierć i życie). I jak wygląda świat natury i ludzi, oglądany oczami jednej pszczoły, harującej od świtu do zachodu słońca i tysięcy pszczół, które zrobią wszystko, aby ich rój przetrwał.
Tradycję oraz tajniki zawodu bartnika pragnie poznać Magdalena Popławska, aktorka awangardowego teatru, która interesuje się zdrowym trybem życia oraz ekologią. Wspólnie z Magdą wyruszamy w podróż do Augustowa, Baszkirii oraz Nepalu. Uczymy się bartnictwa, poznajemy niezwykłe relacje pomiędzy pszczołami i ludźmi. Od wielu milionów lat pszczoły pracowicie budują środowisko naturalne naszej planety. Dziś giną, w niespotykanej dotąd skali. Jednym ze sposobów na ratunek wydaje się być właśnie pszczelarstwo miejskie oraz przywracanie tradycji bartnictwa – hodowli dzikich pszczół w lasach. Może właśnie sięgając do przeszłości, w pierwotnym środowisku i modelu współżycia pszczół i ludzi, czyli w bartnictwie można znaleźć sposób ratunku? Film stara się znaleźć odpowiedź na to pytanie. Tradycyjni bartnicy i pszczelarze umieją się porozumieć pomimo bariery języków, epok i kultur – bo pilnie śledzą mądrość pszczół i umieją się od nich uczyć.
W 2016 roku film zdobył trzecią nagrodę na festiwalu EkoFilm, a filmy Krystiana Matyska już kilkukrotnie gościły w Nowogardzie. Twórca filmu będzie gościem tegorocznej edycji festiwalu.

1 KWIETNIA 2020
ŚRODA

08:00

PRZEDSZKOLNE i SZKOLNE GRUPY ZORGANIZOWANE / w SP 3
WARSZTATY CERAMICZNE dla klas 0-3
Warsztaty poprowadzą Delfina Garbacz-Adametz i Marcin Adametz
Zapraszamy do zabawy z gliną. Glina, to materiał całkowicie naturalny – ekologiczny. Pozwoli spędzić czas na gnieceniu, tłuczeniu, wałkowaniu, lepieniu, wyciskaniu, wycinaniu i rzeźbieniu. Glina wykorzystywana jest przez człowieka od tysięcy laty, można znaleźć ją w znacznych ilościach na prawie całej kuli ziemskiej. Służyła i nadal jest wykorzystywana w budownictwie, sztuce, rzemiośle, i produkcji wielu przedmiotów. Wypalona glina tworzy stały efekt, ale może też być rozmaczana i używana wielokrotnie do tworzenia małych dzieł sztuki.
Zachęcimy do stworzenia rzeźby swojego ulubionego zwierzaka lub do ulepienia mieszkańca pobliskich łąk i lasów, a może do wyczarowania zwierzęcia z listy gatunków zagrożonych wyginięciem. Prosimy nauczycieli, aby przedstawić dzieciom temat tak, aby mogły się zastanowić i przyjść na warsztaty z pomysłem „w głowie”.
Wiele z użytych narzędzi będzie wykorzystaniem odpadów takich jak patyczki po lodach, kawałki listewek i drucików, stare kuchenne nożyki, stare szydełkowane serwetki itp. Praca w glinie rozwija wyobraźnię, ćwiczy koncentrację, doskonali koordynację wzrokowo-manualną, uspokaja i daje wiele radości. Prace dzieci zostaną wysuszone, następnie wypalone i wręczone dzieciom jako pamiątka ze spotkania z ceramiką. Mamy nadzieję, że nasze krótkie spotkanie zachęci kogoś do rozwijania swoich artystycznych talentów.

09:00

GRUPY ZORGANIZOWANE / KLASY IV – VI / w NDK
JAKUB, MIMMI i GADAJĄCE PSY (Polska/Łotwa 2018, 70 min); reż.: Edmunds Jansons. Wstęp: Ania Serdiukow
Jakub i Mimmi to para kuzynów, którzy niezbyt się lubią. Wkrótce jednak pojawia się szansa, by to zmienić. Dzieci zaprzyjaźniają się z gangiem gadających psów. Przed nimi bardzo ważne wyzwanie… 10-letni Jakub przyjeżdża na tydzień na przedmieścia Rygi, gdzie zatrzymuje się u kuzynki Mimmi. Dziewczynka z niechęcią wprowadza go w swój świat. Wkrótce jednak chłopiec zawiera niezwykłą znajomość z… gangiem gadających psów. Pewnego dnia jeden ze zwierzaków zostaje porwany, a ukochany park Mimmi przejmuje inwestor. Dzieci i psy podejmują wspólną walkę, by ocalić ulubione miejsce i czworonoga. Film jest oryginalną animacją, której urok podkreśla muzyka Krzysztofa A. Janczaka.

11:00

GRUPY ZORGANIZOWANE / SZKOŁY ŚREDNIE / w NDK
WIATR. THRILLER DOKUMENTALNY (Polska 2019, 75 min); reż.: Michał Bielawski;  PREMIERA W REGIONIE / Spotkanie z reżyserem poprowadzi Anna Serdiukow
Kiedy na Podhalu wieje halny, pozostawia za sobą zniszczone domy i połamane lasy. Gwałtowne skoki ciśnienia wpływają także na samopoczucie ludzi i zwierząt. Zwiększa się przy tym aktywność miejscowej straży pożarnej i pogotowia ratunkowego. Zafascynowani tajemniczym żywiołem twórcy dokumentu obserwują, jak nadejście niszczycielskiej wichury mąci życie kilkorga lokalnych mieszkańców. Przed nami zanurzony w niesamowitej góralszczyźnie film grozy, nieprzewidywalny jak sam halny.
Film prezentowany była na następujących festiwalach: 22nd Thessaloniki Documentary Festival (pokaz), Visions du Réel 2019 (konkurs), 59th Krakow Film Festival (konkurs), DocsMx Mexico 2019 (Best Documentary in 'Human Latitudes' Category), Silver Eye Award 2019 (Special Mention), DOC NYC 2019 (konkurs), 31st Trieste Film Festival 2020 (konkurs), Slamdance 2020 (konkurs), 16th ZagrebDOX 2020 (konkurs), Salem Film Fest 2020 (konkurs), Sebastopol Documentary Film Festival 2020 (konkurs). Twórca filmu będzie gościem tegorocznej edycji festiwalu.

13:00

WSTĘP WOLNY / BEZ OGRANICZEŃ WIEKOWYCH / w NDK
MIĘDZYNARODOWY KONKURS FILMOWY 2020. BLOK I / POKAZY OTWARTE

White Wolves – Ghosts Of The Arctic, reż.  Oliver Goetzl (Niemcy, 54 min)
Clatter, reż. Rémi Rappe (Francja, 6 min)
A pioneering project, reż. Pietro Novello (Włochy, 17 min)
Robin Food, reż. Pavel Maximov (Włochy, 20 min)

15:00

WSTĘP WOLNY / BEZ OGRANICZEŃ WIEKOWYCH / w NDK
MIĘDZYNARODOWY KONKURS FILMOWY 2020. BLOK II / POKAZY OTWARTE

Naturalnie… Nie ma jak Lubelskie, reż. Bożena i Jan Walencik (Polska, 42 min)
Fox and the City, reż. Roland Gockel, Rosie Koch (Niemcy, 55 min)

17:00

WSTĘP WOLNY / MŁODZIEŻ i DOROŚLI / w NDK
NASZE MIEJSCE NA ZIEMI (Biggest Little Farm, USA 2018, 91 min); reż.: John Chester. Wstęp: Krzysztof Spór
Znakomity reżyser John Chester wraz z żoną Molly muszą opuścić swoje małe mieszkanko w Los Angeles. Wszystko przez ich ukochanego psa Todda, którego szczekanie drażni sąsiadów. Chesterowie traktują swoje wygnanie jako pretekst do realizacji marzenia o własnej farmie, funkcjonującej w zgodzie z prawami natury. 80 hektarów ziemi w upalnej Kalifornii staje się odtąd ich nowym domem. Z pomocą przyjaciół i zapaleńców z całego świata, Jack i Molly realizują wyjątkowy projekt: 10 tysięcy drzew, ponad 200 rodzajów upraw i dziesiątki gatunków zwierząt, żyjących w zgodzie ze sobą i swoją naturą, a wszystko to bez udziału szkodliwej chemii i bezdusznej technologii. Z każdym kolejnym dniem Chesterowie uczą się czegoś nowego o świecie i sobie samych. Przeżywają małe porażki i wielkie zwycięstwa, a otaczający ich ludzie i zwierzęta stają się źródłem inspiracji, radości, a czasem niezłych kłopotów. Ich idealistyczna wizja niezwykłej utopii powoli zaczyna nabierać realnych kształtów, mimo niekończących się przeciwności losu. A widoki takie jak przyjaźń między świnią Emmą i kogutem Menelem, psia troska o owcze stado, czy gęsi pomagające ratować uprawy przed inwazją ślimaków uświadamiają, jak wielka moc i piękno kryje się w otaczającej nas naturze, której przecież jesteśmy częścią.

19:00

WSTĘP WOLNY / MŁODZIEŻ I DOROŚLI / w NDK
WIATR. THRILLER DOKUMENTALNY (Polska 2019, 75 min); reż.: Michał Bielawski / Seans filmowy / PREMIERA W REGIONIE / Spotkanie z reżyserem poprowadzi Anna Serdiukow
Kiedy na Podhalu wieje halny, pozostawia za sobą zniszczone domy i połamane lasy. Gwałtowne skoki ciśnienia wpływają także na samopoczucie ludzi i zwierząt. Zwiększa się przy tym aktywność miejscowej straży pożarnej i pogotowia ratunkowego. Zafascynowani tajemniczym żywiołem twórcy dokumentu obserwują, jak nadejście niszczycielskiej wichury mąci życie kilkorga lokalnych mieszkańców. Przed nami zanurzony w niesamowitej góralszczyźnie film grozy, nieprzewidywalny jak sam halny.
Film prezentowany była na następujących festiwalach: 22nd Thessaloniki Documentary Festival (pokaz), Visions du Réel 2019 (konkurs), 59th Krakow Film Festival (konkurs), DocsMx Mexico 2019 (Best Documentary in 'Human Latitudes' Category), Silver Eye Award 2019 (Special Mention), DOC NYC 2019 (konkurs), 31st Trieste Film Festival 2020 (konkurs), Slamdance 2020 (konkurs), 16th ZagrebDOX 2020 (konkurs), Salem Film Fest 2020 (konkurs), Sebastopol Documentary Film Festival 2020 (konkurs). Twórca filmu będzie gościem tegorocznej edycji festiwalu.

2 KWIETNIA 2020
CZWARTEK

09:00

PRZEDSZKOLNE i SZKOLNE GRUPY ZORGANIZOWANE / w NDK
SZYBCY i ŚNIEŻNI (Racetime 2, Francja 2018, 89 min); Seans dla klas 0-3; reż.: Benoît Godbout. Wstęp: Ania Serdiukow
Trwają przygotowania do corocznego wyścigu saneczkowego. Frankie, nieco szalony naukowiec, obmyśla koncepcję pojazdu, który ma zapewnić zwycięstwo jego drużynie. Kiedy maszyna niespodziewanie rozpada się tuż przed linią mety, nikt nie może uwierzyć, że stały za tym błędy w konstrukcji. Wynalazca wspólnie z kolegami odkrywa, że to sprawka Zaca – zarozumiałego i nieco tajemniczego zawodnika, który w międzyczasie dołączył do stawki wyścigu. Frankie pragnie rewanżu i ponownego, tym razem uczciwego rajdu. Wraz z drużyną wiernych przyjaciół zrobią wszystko, by skonstruować jeszcze szybszy pojazd i wygrać rywalizację z oszustem! Błyskotliwa animacja udowadnia, że nie ma rzeczy niemożliwych dla grupy pogodnych i zdeterminowanych, choć nie zawsze zgodnych przyjaciół.

11:00

GRUPY ZORGANIZOWANE / KLASY VII – VIII oraz SZKOŁY ŚREDNIE / w NDK
ZJEDZ TO! (Just eat it: A food waste story, Kanada/USA/Wielka Brytania, 2014, 74 min); reż.: Grant Baldwin/ Seans dla młodzieży / PREMIERA W REGIONIE / Prowadzenie: Anna Serdiukow, Darek Gzyra
Jedzenie to obsesja naszych czasów. Wszyscy kochamy jeść i z zapałem oglądamy kulinarne programy, magazyny i blogi. Jak to możliwe, że mając tak pozytywny stosunek do jedzenia, wyrzucamy dziś do kosza aż 50% żywności, którą produkujemy i to nie dlatego, że jest ona niejadalna, ale dlatego, że źle i nieatrakcyjnie wygląda? Film śledzi proces marnotrawienia jedzenia zarówno na farmach produkujących żywność, jak i w naszych domach. Okazuje się, że co roku w USA wyrzucamy do kosza produkty warte miliony dolarów. A dzieje się to w kraju, w którym 1/10 mieszkańców regularnie głoduje. Twórcy filmu zdecydowali się przez 6 miesięcy nie kupować jedzenia, lecz żywić się wyłącznie produktami, które normalnie trafiłyby na śmietnik. Wynik tego eksperymentu okazał się niezwykle szokujący i zmusił ich do zastanowienia się nad naszym stosunkiem do żywności. Film przedstawia szerokie konsekwencje masowego dziś trwonienia jedzenia. Twórcy pokazują eksperyment, któremu się poddali i przytaczają wywiady ze znanymi badaczami i działaczami w tym zakresie. Autor, aktywista i wykładowca Tristram Stuart ujawnia szokujące dane dotyczące żywnościowych odpadów i nakłania do bardziej odpowiedzialnego zarządzania światowymi zasobami. Z kolei ekspertka Dana Gunders, autorka bloga o marnowaniu żywności grist.org, objaśnia, na czym polega nasza obsesja na temat dat ważności produktów. Jonathan Bloom, autor bloga wastedfood.com, tłumaczy, dlaczego marnujemy obecnie tyle jedzenia, jaki ma to wpływ i jak możemy temu przeciwdziałać. Film ujawnia również szeroki, filozoficzny aspekt marnowania produkowanych przez nas zasobów żywności, który ma tak dewastujący wpływ na naszą planetę.

13:00

WSTĘP WOLNY / BEZ OGRANICZEŃ WIEKOWYCH / w NDK
MIĘDZYNARODOWY KONKURS FILMOWY 2020. BLOK III / POKAZY OTWARTE

Whose Is The Land? reż. Daniela Giordano (Włochy, 14 min)
The Evolution of the Ocean, reż. Rafael Fernandez Caballero (Hiszpania, 4 min)
Kraina Sanu, reż. Rafał Gużkowski (Polska, 43 min)
Pangolins: Scale of the Trade, reż. Andrea Walji (Wielka Brytania, 5 min)
Fly, reż Pimtida Anothaisintawee (Tajlandia, 22 min)

15:30

WSTĘP WOLNY / BEZ OGRANICZEŃ WIEKOWYCH / w NDK
MIĘDZYNARODOWY KONKURS FILMOWY 2020. BLOK IV / POKAZY OTWARTE

Revelation of Jonah, reż. Alexander i Nicole Gratovsky (Hiszpania, 52 min)
Echilibru, Bear Foot, reż. Jérôme Fatalot (Francja, 26 min)
Choker, reż. Orson Cornick (Wielka Brytania, 4 min)
Piękna robota, reż. Piotr Biedroń (Polska 7,45 min)

17:00

WSTĘP WOLNY / MŁODZIEŻ I DOROŚLI / w NDK
KRAINA MIODU (Honeyland, Macedonia Północna 2018, 85 min); reż.: Ljubomir Stefanov, Tamara Kotevska. Wstęp i spotkanie z Mistrzem Pszczelarstwa, Eugeniuszem Tworkiem: Krzysztof Spór
50-letnia Hatidze mieszka ze schorowaną matką w górskiej wiosce gdzieś w Bałkanach. Nie mają dostępu do prądu ani bieżącej wody. Kobieta utrzymuje się z produkcji miodu. Nie wykorzystuje jednak pszczół, respektując przyrodę i zasadę „połowa dla mnie, połowa dla was”. Pewnego dnia do jej okolicy wprowadza się wielodzietna rodzina. Nowi sąsiedzi również zaczynają hodować pszczoły, ale szacunek zastępuje twardy biznes i maksymalna eksploatacja. Czy Hatidze uda się zmienić ich podejście? Tym bardziej, że jeden z chłopców jest wyraźnie pod jej wrażeniem… „Kraina miodu” zdobyła liczne nagrody na całym świecie, w tym aż trzy na festiwalu w Sundance (m.in. główną Nagrodę Jury), cztery na 16. Millennium Docs Against Gravity, m.in. Nagrodę Banku Millennium oraz dwie nominacje do Oscara za 2019 r. w kategoriach Najlepszy Film Dokumentalny i Najlepszy Film Międzynarodowy.

19:30

WSTĘP WOLNY / MŁODZIEŻ I DOROŚLI / w NDK
ZJADANIE ZWIERZĄT (Eating Animals, USA 2017, 94 min); reż.: Christopher Quinn. Narrator: Natalie Portman / Seans filmowy / PREMIERA W REGIONIE / Wstęp i prowadzenie: Anna Serdiukow, Darek Gzyra
Skąd tak naprawdę pochodzą kupowane przez nas jaja, nabiał i mięso? Film opowiada o początkach końca hodowli przemysłowej. Wyprodukowany z udziałem Natalie Portman i pisarza Jonathana Safrana Foera jest adaptacją jego słynnej książki pod tym samym tytułem, która stara się znaleźć odpowiedź na to istotne pytanie, ukazując, że hodowla przemysłowa to najgorsza rzecz, jaką ludzie kiedykolwiek zrobili zwierzętom. Reżyserowi udało się dostać z ukrytą kamerą do ściśle chronionych zakładów przetwórstwa żywności i ukazać, co dzieje się za ich zamkniętymi drzwiami. Poznajemy również historię kilku rolników, którzy świadomie zdecydowali się odrzucić koncepcję hodowli przemysłowej i tym samym wytworzonych w ten sposób towarów na rzecz powrotu do korzeni. Film przedstawia znaną nam wszystkim alternatywę, czyli tradycyjny sposób hodowli zwierząt, negując tym samym stosowane przez ostatnie dekady praktyki w tym zakresie.

3 KWIETNIA 2020
PIĄTEK

08:00

PRZEDSZKOLNE i SZKOLNE GRUPY ZORGANIZOWANE / w SP 2
WARSZTATY RECYKLINGOWE – Coś z niczego dla klas 0-3
Warsztaty poprowadzi: Jagoda Włodarczyk-Bojdo
Problem zaśmiecania środowiska dotyka każdej istoty żyjącej na ziemi. To nakłada na nas wszystkich odpowiedzialność za kondycję naszej planety. Faktem jest, że często wygoda i przyzwyczajenia biorą górę nad rozsądkiem. Czy naprawdę musimy kupować warzywa i owoce w foliowych torebkach? Każde w osobnej? Czy plastikowe opakowanie, w które zapakowano nam obiad na wynos, musi trafić do kosza?  Czy wszystko, czego już nie potrzebujemy staje się zupełnie bezużyteczne? Wiele z przedmiotów, które nazywamy "śmieciami" może stać się ponownie użyteczne lub nawet piękne. Na warsztatach zaprezentujemy pomysły na ponowne wykorzystanie "śmieci", nadając im drugie życie. Poruszymy temat recyklingu i upcyklingu, wskazując na różnice między nimi.

09:00

GRUPY ZORGANIZOWANE / KLASY IV – VI / w NDK
MIĘDZYNARODOWY KONKURS FILMOWY – PRZEGLĄD
KRAINA SANU, reż. Rafał Gużkowski (Polska, 43 min); Seans dla szkół podstawowych (4-6); Spotkanie z reżyserem poprowadzi: Jakub Romanowski

11:00

GRUPY ZORGANIZOWANE / KLASY VII – VIII oraz SZKOŁY ŚREDNIE
NASZE MIEJSCE NA ZIEMI (Biggest Little Farm, USA 2018, 91 min); reż.: John Chester  Wstęp i prowadzenie: Anna Serdiukow, Darek Gzyra

19:00

WSTĘP WOLNY / BEZ OGRANICZEŃ WIEKOWYCH / w NDK
NANUK Z PÓŁNOCY (Nanook Of The North, Francja/USA 1922, 50 min); reż.: Robert J. Flaherty. Wstęp: Krzysztof Spór / COSMIC LIVE ELECTRONIC: NANOOK OF THE NORTH / Film niemy z muzyka na żywo: Stefan Wesołowski i Piotr Kaliński / Wydarzenie Specjalne / PREMIERA W REGIONIE
Robert J. Flaherty uważany jest nie tylko za jednego z ojców filmu dokumentalnego, ale i za prekursora filmu etnograficznego. Nanuk z północy to jego pierwsza produkcja, która od razu przyniosła mu jednoczesny sukces artystyczny i frekwencyjny. Bohaterem filmu jest Nanuk, głowa inuickiej rodziny z wybrzeża Zatoki Hudsona. Kamera towarzyszy jemu i jego krewnym podczas codziennych czynności, w powszednich zmaganiach z nieprzyjazną naturą. W pamięci widzów pozostają sceny budowy igloo czy polowania na foki oraz pogodny humor, od którego Flaherty nie stronił. Choć niektóre wydarzenia były inscenizowane, film pozostaje bezcennym dokumentem etnograficznym. (Kino pod Baranami)
Żelazny klasyk kina dokumentalnego, który z gracją i rozmachem spełnia podstawową funkcję gatunku: otwiera okno na świat, pozwala poznać pewne zjawisko. Tym zjawiskiem są Inuici. Kamera pokazuje ich, jak polują, jedzą i śpią w igloo, jak prowadzą ciężkie, ale przy tym w gruncie rzeczy szczęśliwe życie. Od czasu do czasu udaje się jej uchwycić obrazy pełne surowego piękna: uśmiechniętą twarz bohatera w aureoli z futrzanego kaptura, czy psa szczekającego wściekle na tle kojącej bieli śniegu. W filmie znalazło się kilka drobnych odstępstw od prawdy, np. Inuici polują za pomocą prymitywnych harpunów zamiast dobrze sobie znanej broni palnej. Fikcja ma jednak służyć dokumentowi. Upraszczać, ale i uwypuklać. Umożliwiać dotarcie do sedna sprawy: portretu społeczności, która dzień po dniu solidarnie zmaga się z naturą. (Piotr Mirski)
COSMIC LIVE ELECTRONIC: NANOOK OF THE NORTH
"Po ubiegłorocznych sukcesach obu członków tego duetu i po znakomitej wspólnej płycie (Nanook of the North), muzycy ci należą dziś bez wątpienia do najważniejszych postaci rodzimej sceny alternatywnej. (Bartek Chaciński, Gazeta Wyborcza)
Stefan Wesołowski – kompozytor, skrzypek i producent muzyczny, absolwent Académie Musicale de Villecroze we Francji. Nominowany do Paszportów Polityki 2018.
Piotr Kaliński – producent muzyczny, realizator. Wielokrotnie nagradzany. Regularnie koncertuje w Europie, Japonii i Kori. Jego ostatni album „Szum” (2017) Gazeta Wyborcza uznała za „brzmiący już jak klasyk”.

* organizator zastrzega sobie prawo do zmian w programie

WSTĘP NA WSZYSTKIE SEANSE FILMOWE W RAMACH EKOFILM 2020 JEST DARMOWY!
Organizatorami XVI Ogólnopolskiego i XII Międzynarodowego Festiwalu Filmów Ekologicznych im. Macieja Łukowskiego EKOFILM są Burmistrz Nowogardu Robert Czapla oraz Nowogardzki Dom Kultury