Dikanda5KONCERT ZESPOŁU DIKANDA (NDK)
31.03.2020
DIKANDA to powstały w Szczecinie, uznany szczególnie na zagranicznym rynku muzycznym zespół grający world music. W swojej twórczości Dikanda stawia na autentyczność stylu – poszukuje nowych nurtów i większość utworów jest oryginalnymi kompozycjami. Muzyczne inspiracje czerpie z tradycyjnych, folkowych brzmień szeroko rozumianego orientu – od Bałkanów, przez Izrael, Kurdystan, Białoruś po Indie. W ich utworach można usłyszeć głównie brzmienia bałkańskie i cygańskie. Zespół istnieje od 1997 r. Dikanda ma w swoim dorobku 7 płyt – w tym DVD Live nagrywane w zakopiańskim Teatrze Witkacego; setki koncertów (głównie w Niemczech, Austrii i Szwajcarii, ale również w Rosji, Indiach oraz w USA), zdobyli także liczne nagrody - w tym "Płyta roku" niemieckiego czasopisma "Folker" przyznana w 2005 roku za "Usztijo". Koncerty Dikandy to niezwykle emocjonalna podróż po etnicznych brzmieniach, żywiołowe spotkanie pełne energii, charyzmy, prawdziwych uczuć. Charakterystyczne dla Dikandy jest tworzenie nowych słów w tekstach utworów, w ten sposób powstał oryginalny język grupy - "dikandisz". Najważniejszy w twórczości zespołu jest przekaz, który jest relacją między artystami a publicznością.


wieniek

WYSTAWA FOTOGRAFII PRZYRODNICZEJ PT. „Leśna harmonia światłem ukazana” autorstwa Wieńczysława Raka (NDK)
31.03 – 29.05.2020
Autor pisze: „Wszystkie moje fotografie dzikiej przyrody powstają w Nowogardzkich lasach oraz graniczących z nimi bagnach i łąkach. Przed laty zauroczony ich bogactwem postanowiłem utrwalić to piękno, by móc się nim podzielić i pokazać, że nie trzeba wybierać się na wielodniowe wyprawy, by móc na żywo obserwować dziką przyrodę. Wystarczy odrobina cierpliwości i wytrwałości, aby przenieś się w dziki świat - świat, który jest tuż obok nas. Tu piękno przeplata się z okrucieństwem, a niepowodzenie jednego zwierzęcia stwarza życiową szansę innemu. Coś, co dla człowieka stanowi nieprzekraczalną granicę, tutaj jest normą, która pozwala przetrwać w tym bezwzględnym świecie. Wszystkie żyjące tu gatunki stworzyły niesamowity ekosystem, który pomimo ingerencji człowieka przetrwał do dziś. W tym łańcuchu życia każdy gatunek pełni określoną role, wszystkie gatunki roślin i zwierząt żyją w idealnej harmonii. Zubożenie bioróżnorodności, choćby o jeden element, może spowodować nieprzewidywalne dla przyrody konsekwencje. Jednak od lutego bieżącego roku na terytorium naszego kraju, pod pretekstem walki z ASF, wprowadzono masowy odstrzał dzików. Tutaj narodził się pomysł zorganizowania wystawy, na której chciałbym zaprezentować fotografie zwierząt, które zamieszkują ten ekosystem. Wprowadzenie masowego odstrzału dzików może spowodować nieodwracalne zmiany w środowisku i zaburzyć panujący tu od wieków ład i spokój.”

Wieńczysław Rak


kuznickiWYSTAWA PRACOWNI FILMOWO-FOTOGRAFICZNEJ Nowogardzkiego Domu Kultury „Świat przez plastik” (NDK)
31.03 – 29.05.2020
W dzisiejszych czasach „produkowanie” śmieci jest swoistą epidemią. Rożne formy sztuki pokazują nam wykorzystanie otaczających nas śmieci jako tworzywa do uprawiania twórczości. W pracowni filmowo – fotograficznej badamy i omawiamy różne tematy, zastanawiając się nad tym np.: co by było, gdyby butelka po wodzie czy innym napoju widziała świat? My postanowiliśmy, trochę przewrotnie, pokazać – przybliżyć, jak widać świat przez butelkę. Prace są realizacją naszej wizji świata i prostym spojrzeniem na rzeczywistość.

Krzysztof Kuźnicki    

 


unnamed 1WYDARZENIE SPECJALNE / FILM Z MUZYKĄ NA ŻYWO / NANUK Z PÓŁNOCY (Nanook Of The North, Francja/USA 1922, 50 min) Reżyseria: Robert J. Flaherty. Wstęp: Krzysztof Spór (NDK); COSMIC LIVE ELECTRONIC: NANOOK OF THE NORTH - STEFAN WESOŁOWSKI I PIOTR KALIŃSKI
03.04.2020 godz. 19:00
Robert J. Flaherty uważany jest nie tylko za jednego z ojców filmu dokumentalnego, ale i za prekursora filmu etnograficznego. Nanuk z północy to jego pierwsza produkcja, która od razu przyniosła mu jednoczesny sukces artystyczny i frekwencyjny. Bohaterem filmu jest Nanuk, głowa inuickiej rodziny z wybrzeża Zatoki Hudsona. Kamera towarzyszy jemu i jego krewnym podczas codziennych czynności, w powszednich zmaganiach z nieprzyjazną naturą. W pamięci widzów pozostają sceny budowy igloo czy polowania na foki oraz pogodny humor, od którego Flaherty nie stronił. Choć niektóre wydarzenia były inscenizowane, film pozostaje bezcennym dokumentem etnograficznym. (Kino pod Baranami)
Żelazny klasyk kina dokumentalnego, który z gracją i rozmachem spełnia podstawową funkcję gatunku: otwiera okno na świat, pozwala poznać pewne zjawisko. Tym zjawiskiem są Inuici. Kamera pokazuje ich, jak polują, jedzą i śpią w igloo, jak prowadzą ciężkie, ale przy tym w gruncie rzeczy szczęśliwe życie. Od czasu do czasu udaje się jej uchwycić obrazy pełne surowego piękna: uśmiechniętą twarz bohatera w aureoli z futrzanego kaptura, czy psa szczekającego wściekle na tle kojącej bieli śniegu. W filmie znalazło się kilka drobnych odstępstw od prawdy, np. Inuici polują za pomocą prymitywnych harpunów zamiast dobrze sobie znanej broni palnej. Fikcja ma jednak służyć dokumentowi. Upraszczać, ale i uwypuklać. Umożliwiać dotarcie do sedna sprawy: portretu społeczności, która dzień po dniu solidarnie zmaga się z naturą. (Piotr Mirski)
COSMIC LIVE ELECTRONIC: NANOOK OF THE NORTH
"Po ubiegłorocznych sukcesach obu członków tego duetu i po znakomitej wspólnej płycie (Nanook of the North), muzycy ci należą dziś bez wątpienia do najważniejszych postaci rodzimej sceny alternatywnej. (Bartek Chaciński, Gazeta Wyborcza)
Stefan Wesołowski – kompozytor, skrzypek i producent muzyczny, absolwent Académie Musicale de Villecroze we Francji. Nominowany do Paszportów Polityki 2018.
Piotr Kaliński – producent muzyczny, realizator. Wielokrotnie nagradzany. Regularnie koncertuje w Europie, Japonii i Kori. Jego ostatni album „Szum” (2017) Gazeta Wyborcza uznała za „brzmiący już jak klasyk”.


 00WYSTAWA PRZEDSZKOLNYCH i SZKOLNYCH KRONIK LOP (NDK)
31.03 – 03.04.2020
Wystawa podsumowuje konkurs na „Najciekawszą Kronikę Przedszkolnych i Szkolnych Kół Ligi Ochrony Przyrody, organizowany przez Oddział Ligi Ochrony Przyrody w Nowogardzie, którego celem jest włączenie dzieci i młodzieży w aktywna działalność na rzecz przyrody oraz zachęcenie ich do dokumentowania prowadzonych działań w zakresie ekologii i ochrony środowiska.


IMG 1230WARSZTATY RUCHOWE – Ćwicz dla zdrowia! dla klas 0-3 (Szkoła Podstawowa nr 1)
31.03.2020 (wtorek) godz. 09:50
Zajęcia poprowadzi: Monika Duraj
Na tych zajęciach poznamy różne rodzaje aktywności fizycznych przy muzyce, w grupie i w parach. dowiemy się, jak zadbać o naszą sylwetkę, utrzymać prawidłową postawę ciała. Nie zabraknie informacji o zdrowym i prawidłowym odżywaniu, które gwarantuje nam w połączeniu z ruchem dobrą sylwetkę i zdrowy organizm. Słynna fraza rzymskiego poety Juwenalisa „W zdrowym ciele zdrowy duch”, powinna zachęcić dzieci do wszelkiej aktywności fizycznej.
Często, gdy jesteśmy zmęczeni i zniechęceni zastanawiamy się, czy musimy się ruszać? Czy nie lepiej wtedy usiąść, położyć się, odpocząć, czy pograć w grę na komputerze z kolegami online. Czy potrzebny nam jest ruch? Jak najbardziej potrzebny! Aktywność fizyczna zapewnia prawidłowy rozwój kości, mięśni i stawów, stymuluje rozwój układu nerwowego, oddechowego i układu krążenia. Ruch jest czynnikiem hartującym dziecko, a więc zapobiegającym występowaniu różnych chorób wieku dziecięcego. Musimy wiedzieć, że podczas wysiłku fizycznego wytwarzane są endorfiny, czyli hormon szczęścia, który powoduje doskonały nastrój.


IMG 8554WARSZTATY CERAMICZNE dla klas 0-3 (Szkoła Podstawowa nr 3)
01.04.2020 (środa) godz. 8:00
Warsztaty poprowadzą Delfina Garbacz-Adametz i Marcin Adametz
Zapraszamy do zabawy z gliną. Glina, to materiał całkowicie naturalny – ekologiczny. Pozwoli spędzić czas na gnieceniu, tłuczeniu, wałkowaniu, lepieniu, wyciskaniu, wycinaniu i rzeźbieniu. Glina wykorzystywana jest przez człowieka od tysięcy laty, można znaleźć ją w znacznych ilościach na prawie całej kuli ziemskiej. Służyła i nadal jest wykorzystywana w budownictwie, sztuce, rzemiośle, i produkcji wielu przedmiotów. Wypalona glina tworzy stały efekt, ale może też być rozmaczana i używana wielokrotnie do tworzenia małych dzieł sztuki.
Zachęcimy do stworzenia rzeźby swojego ulubionego zwierzaka lub do ulepienia mieszkańca pobliskich łąk i lasów, a może do wyczarowania zwierzęcia z listy gatunków zagrożonych wyginięciem. Prosimy nauczycieli, aby przedstawić dzieciom temat tak, aby mogły się zastanowić i przyjść na warsztaty z pomysłem „w głowie”.
Wiele z użytych narzędzi będzie wykorzystaniem odpadów takich jak patyczki po lodach, kawałki listewek i drucików, stare kuchenne nożyki, stare szydełkowane serwetki itp. Praca w glinie rozwija wyobraźnię, ćwiczy koncentrację, doskonali koordynację wzrokowo-manualną, uspokaja i daje wiele radości. Prace dzieci zostaną wysuszone, następnie wypalone i wręczone dzieciom jako pamiątka ze spotkania z ceramiką. Mamy nadzieję, że nasze krótkie spotkanie zachęci kogoś do rozwijania swoich artystycznych talentów.


kuznickiWARSZTATY RECYKLINGOWE – Coś z niczego dla klas 0-3 (Szkoła Podstawowa nr 2)
03.04.2020 (piątek) godz. 8:00
Warsztaty poprowadzi Jagoda Włodarczyk-Bojdo
Problem zaśmiecania środowiska dotyka każdej istoty żyjącej na ziemi. To nakłada na nas wszystkich odpowiedzialność za kondycję naszej planety. Faktem jest, że często wygoda i przyzwyczajenia biorą górę nad rozsądkiem. Czy naprawdę musimy kupować warzywa i owoce w foliowych torebkach? Każde w osobnej? Czy plastikowe opakowanie, w które zapakowano nam obiad na wynos, musi trafić do kosza?  Czy wszystko, czego już nie potrzebujemy staje się zupełnie bezużyteczne? Wiele z przedmiotów, które nazywamy "śmieciami" może stać się ponownie użyteczne lub nawet piękne. Na warsztatach zaprezentujemy pomysły na ponowne wykorzystanie "śmieci", nadając im drugie życie. Poruszymy temat recyklingu i upcyklingu, wskazując na różnice między nimi.