EKOFILM 2018 | OKO NA EKOFILM

EKOFILM 2018 | OKO NA EKOFILM

Ekofilm trwa! Od czwartku wyświetlonych zostało 38 filmów, które znalazły się w grupie najlepszych, po oficjalnej selekcji Międzynarodowego Konkursu

Filmowego w ramach Festiwalu Filmów Ekologicznych „Ekofilm”. Dzisiaj odbędzie się gala wręczenia nagród w ramach XV ogólnopolskiej i XI międzynarodowej edycji wydarzenia. 

Zwycięskie filmy będzie można zobaczyć w Nowogardzkim Domu Kultury 20 maja o godz. 16:00. Od poniedziałku rozpoczną się edukacyjne pokazy dla uczniów przedszkoli oraz szkół. 

Wielkie święto ekologii i filmu to czas na zapoznanie się z różnymi obrazami: festiwalowa publiczność – przez osiem dni trwania Ekofilmu – ma okazje zobaczyć piękno i brzydotę, krajobrazy, w których widoczna jest ręka człowieka i przestrzenie dzikie, niczym nieskażone. Przede wszystkim jednak, przedstawione opowieści niosą ważne przesłanie, jakim jest refleksja nad naszymi działaniami i ich wpływem na otoczenie. Język filmu pozwala przybliżyć problemy nieznane, a na pewno - tylko na pozór - obce. Na dużym ekranie widzowie mają okazje zobaczyć produkcje z różnych kontynentów. Chile, Francja, Rumunia, Australia, Kanada – to tylko niektóre z państw, z których wpłynęły zgłoszenia do konkursu.

Festiwal Filmów Ekologicznych im. Macieja Łukowskiego „Ekofilm” jest przeglądem twórczości filmowej poświęconej problemom ekologii i ochrony środowiska, w tym roku odbędzie się jego XV ogólnopolska i XI międzynarodowa edycja. Historia Ekofilmu jest już bardzo długa, festiwal odbywa się od 1989 roku, a od 1994 roku nosi imię Macieja Łukowskiego – reżysera filmowego, jednego z pomysłodawców Międzynarodowego Festiwalu Filmów Przyrodniczych im. W. Puchalskiego.

Maciej Łukowski (24.02.1947-01.04.1990 r.) – filmoznawca, scenarzysta i reżyser filmowy. Stworzył 43 filmy oraz wiele programów telewizyjnych. Absolwent IX Liceum Ogólnokształcącego w Łodzi, tytuł magistra obronił na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Łódzkiego pracą „Film seryjny w programie Telewizji Polskiej w latach 1959-1970”, gdzie również pracował jako asystent w Instytucie Teorii Literatury, Teatru i Filmu. Od zawsze związany z przyrodą, należał do Związku Harcerstwa Polskiego, pełnił funkcję komendanta Hufca Łódź-Polesie. W 1974 r. uzyskał tytuł doktora nauk humanistycznych, a od 1974 był wykładowcą Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej. W latach 1970 - 1982 działał jako dyrektor Wydziału Kultury i Sztuki Urzędu Miasta Łodzi. W 1974 r. związał się z Wytwórnią Filmów Oświatowych, której w latach 1982-1986 przewodniczył. Od 1994 roku jego imię nosi Festiwal Filmów Ekologicznych „Ekofilm” odbywający się w Nowogardzie.

Organizatorami Festiwalu Filmów Ekologicznych im. Macieja Łukowskiego „Ekofilm” są: Burmistrz Nowogardu Robert Czapla oraz Nowogardzki Dom Kultury. Patronat honorowy sprawują: członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego Ryszard Mićko oraz Kuratorium Oświaty w Szczecinie Partnerami wydarzenia są: Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie, Zakład Unieszkodliwiania Odpadów EcoGenerator, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinie, Celowy Związek Gmin R-XXI, Nadleśnictwo Nowogard, Liga Ochrony Przyrody oraz Stowarzyszenie Kamera. Patronat medialny nad festiwalem sprawują: TVP Szczecin, dwutygodnik leśników i przyjaciół lasu „Las Polski”, portal Ekologia.pl, portal regionalny Infoludek.pl, tygodnik regionalny „Echo”, Fundacja 4PressMedia, portal informacyjny wNowogardzie.pl, Gazeta Nowogardzka oraz Wiadomości Samorządowe.

Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny

* na uroczyste rozpoczęcie i galę wręczenia nagród obowiązują zaproszenia imienne 

okonaekofilm
Zapraszamy do galerii
(mk)