





Festiwal „Ekofilm” w Nowogardzie to powracające na mapę wydarzeń filmowych, święto łączące miłośników kina i ekologii. Po kilkuletniej przerwie spowodowanej wybuchem pandemii „Ekofilm” odradza się w nowej dwuletniej formule. Tegoroczna odsłona dedykowana będzie młodzieży i to z myślą o niej przygotowano specjalny konkurs filmowy oraz program filmów ekologicznych. Młodzieżowy Festiwal Filmów Ekologicznych im. Macieja Łukowskiego „Ekofilm”.
Tematyka poruszana na festiwalu dotyka różnorodnych kwestii szeroko pojmowanej ekologii, takich, jak m.in.: zmiany klimatyczne, ochrona dzikiej przyrody, zrównoważony rozwój czy recykling, sprawy migracji klimatycznej, globalizacji, nierówności społecznej i gospodarczej.
Konkurs filmowy
Jednym z najważniejszych elementów festiwalu jest konkurs filmowy. Filmy oceniane są przez profesjonalne jury, składające się z ekspertów z dziedziny filmu i ekologii.
Edycja 2025 skupi się na konkursie dla uczniów szkół podstawowych z gminy Nowogard, którzy we wsparciu cenionego artysty, stworzą na potrzeby konkursu, zestaw filmów krótkometrażowych. Tematyka filmów konkursowych dotykać ma spraw ekologicznych, zgodnych z założeniami i programem festiwalu.
Warsztaty potrwają w dniach 12-15 maja 2025 i odbędą się w Nowogardzkim Domu Kultury. Do udziału w nich wybrani zostaną uczestnicy, na podstawie nadesłanych zgłoszeń i krótkich prezentacji. Wynikiem warsztatów będą filmiki, które wezmą udział w konkursie, który odbędzie się 16 maja 2025, a oceny dokona specjalnie do tego powołane jury. Dla uczestników konkursu przewidziano atrakcyjne nagrody.
Koordynacją konkursu i warsztaty filmowe poprowadzi Kaha Hoffmann.
Kaha Hoffmann ma ponad 25 lat doświadczenia pracy w telewizji i w filmie – od montażysty newsów do scenarzysty i reżysera filmu dokumentalnego, z którym zadebiutowała w 2023 roku – „Ińskie lata – gdzie gwiazdy rezygnują z blasku” (Nagroda Burmistrza Ińska dla Kahy Hoffmann za film „Ińskie lata”). Pochodzi z Poznania, gdzie zaczęła realizować marzenia filmowca w1998 r. jako montażystka w lokalnej telewizji WTK. Ukończyła Wielkopolska Szkołę Radia, Telewizji i Filmu (kierunki: Operator filmowy, Montażysta filmowy), Akademię Technik Komputerowych (kierunek: Grafika komputerowa) oraz Historię na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu.
W 2003 r. zamieszkała w Warszawie. Pracowała przy tworzeniu nowego kanału telewizyjnego „Kino Polska”. Była związana z największymi firmami produkującymi duże formaty dla telewizji (m.in. Idol, Voice of Poland, Nasz Nowy Dom, Kuchenne Rewolucje czy Hotel Paradise). Zajmowała się produkcją teledysków (np. Bajm, Limboski, Bart Sosnowski, Natalia Safran). Uczyła montażu studentów Warszawskiej Szkoty Reklamy, z którymi wspólnie tworzyła telewizję TV Południe”. Prowadziła Warsztaty Filmowe dla dzieci w wieku 7-18 lat. Jest autorką powieści „Martwe Sny” oraz książki „Leksykon Gwiazd Kina Amerykańskiego”, którą napisała wspólnie z ojcem, Henrykiem Hoffmannem i siostrą Beatą Hoffmann. Od 1991 r. jest związana z lńskim Latem Filmowym, a od kilku lat jest Ambasadorem tego festiwalu. Od 2016 r. tworzy lńską Fabrykę Snów i kreci krótkometrażowe filmy, które corocznie mają swoją premierę podczas uroczystego zakończenia ILF. Kaha w 2022 r. porzuciła Warszawę, gdzie mieszkała ponad 20 lat i przeprowadziła się z dziećmi na stałe do lńska.
Wydarzenia towarzyszące
W trakcie festiwalu przewidziano dodatkowe wydarzenia. 9 maja odbędzie się uroczyste otwarcie festiwalu, a dziecięcej publiczności zaprezentowany zostanie film o tematyce ekologicznej. Od 12 do 16 maja, codziennie w kinie Orzeł w Nowogardzkim Domu Kultury prezentowane będą filmy o tematyce ekologicznej, które przeznaczone będą dla młodzieży szkół ponadpodstawowych. W programie tych prezentacji będą filmy: „Pieśni wielorybów”, „Każda mała rzecz”, „Jestem Greta” oraz „Nasze miejsce na ziemi”.
Finałem tegorocznej odsłony festiwalu „Ekofilm” będzie koncert inspirowany twórczością Jonasza Kofty.
Znaczenie festiwalu i jego przyszłość
Festiwal „Ekofilm” w Nowogardzie ma ogromne znaczenie zarówno dla lokalnej społeczności, jak i dla szerokiej publiczności. Dla mieszkańców Nowogardu i okolic jest to niezwykła okazja do uczestnictwa w wydarzeniu o międzynarodowym znaczeniu, które promuje ich region na arenie międzynarodowej. Dla uczestników festiwalu jest to natomiast szansa na zdobycie cennej wiedzy i inspiracji do działania na rzecz ochrony środowiska.
Wydarzenie będzie kontynuowane, a w 2026 powróci międzynarodowy konkurs filmowy dla profesjonalistów, odbędzie się konkurs dla uczniów szkół ponadpodstawowych, pojawią się aktywiści ekologiczny, będą panele, dyskusje, spotkania, a przede wszystkim liczne prezentacje filmowe i artystyczne.
NOWOGARDZKI DOM KULTURY
Pl. Wolności 7
72-200 NOWOGARD
Sekretariat: sekretariat@ndk.pl
TELEFONY:
SEKRETARIAT 91 39 26 283
KSIĘGOWOŚĆ 91 39 26 284
BIURO KINA/PROMOCJA 91 39 25 779
KASA 91 39 26 262
NUMER KONTA:
34 1240 3884 1111 0000 4209 2568
Zapraszamy również na:
ndk.pl
festiwal.ndk.pl
Zamieszczony logotyp można wykorzystywać w publikacjach dziennikarskich. Dziennikarzy zainteresowanych innymi materiałami prosimy o kontakt telefoniczny pod numerem +48 91 39 26 283 lub pocztą elektroniczną na adres: sekretariat@ndk.pl
Szanujemy prywatność naszych użytkowników i chcemy, aby korzystając z naszej witryny czuli się bezpiecznie. Obok prezentujemy politykę prywatności oraz cookies.