CO PRZYNIESIE WIATR TEGO NIE WIE NIKT

CO PRZYNIESIE WIATR TEGO NIE WIE NIKT

Kolejnym wydarzeniem XVI Ogólnopolskiego i XII Międzynarodowy Festiwal Filmów Ekologicznych im. Macieja Łukowskiego EKOFILM 2020 będzie pokaz filmu „Wiatr. Thriller dokumentalny”. Do Nowogardu przyjedzie sam reżyser Michał Bielawski, który spotka się z publicznością. ZAPRASZAMY! (ar.)

Wiatr. Thriller dokumentalny” w poruszający sposób opisujący wpływ halnego na życie mieszkańców Tatr. Wraz z nasilaniem się wiatru, budzą się lęki oraz potęgują się niecodzienne zachowania, policja odnotowuje więcej interwencji, podnosi się współczynnik samobójstw, a w szpitalnych salach pojawia się więcej pacjentów z dolegliwościami kardiologicznymi. W wielowątkowo prowadzonej obserwacji dokumentalnej poznajemy ludzi skazanych na działanie wiatru: Teresę, ciężko pracującą w lesie poetkę, która łączy w sobie hart ducha z wyjątkową wrażliwością; Staszka, energicznego bacę, głowę rodziny, który wiedzie życie blisko natury; Ewę, której pracą i pasją jest ratownictwo medyczne, oraz Tomka, meteorologa pracującego w oddalonej od ludzi stacji pomiarowej na Hali Gąsienicowej. 

Z intensywnych ludzkich zachowań reżyser przenosi uwagę na zmieniającą się naturę: wystraszone zwierzęta, stargane wiatrem drzewa, skłębione chmury majestatycznie przesuwające się nad Tatrami zwiastujące nadejście halnego. Film powstał, jako polsko-słowacka koprodukcja HBO Europe, Telemark, Peter Kerekes, Krakowskiego Biura Festiwalowego przy współfinansowaniu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Slovak Film Fund.

„Wiatr. Thriller dokumentalny” Kilka dni temu produkcja otrzymała nominację do Orłów, Polskich Nagród Filmowych. Został doceniony m.in. Nagrodą Silver Eyedla najlepszego filmu długometrażowego podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Jihlavie. Nagrodą w konkursie "Human Latitudes" na festiwalu DocsMX w Meksyku. Nagrodą im. Andrzeja Zawady dla najlepszego filmu polskiego podczas Przeglądu Filmów Górskich im. Andrzeja Zawady w Lądku Zdroju.

Michał Bielawski to ceniony twórca filmów dokumentalnych. Ukończył Międzywydziałowe Studia Humanistyczne na Uniwersytecie Warszawskim. Przez 10 lat pracował, jako dziennikarz radiowy a następnie telewizyjny. W 2013 roku otrzymał nagrodę PISF za program „Jedna scena” – cykl wywiadów z polskimi filmowcami. W tym samym roku zadebiutował dokumentem pełnometrażowym „Mundial. Gra o wszystko”, łącząc opowieść o opozycjonistach internowanych w czasie stanu wojennego z historią występu piłkarskiej reprezentacji Polski na Mistrzostwach Świata w Hiszpanii, w 1982 roku. W kolejnych latach reżyserował między innymi „1989” - dokument o roku transformacji ustrojowej i końcu komunizmu w Polsce, „Drużynę” – o reprezentacji Polski w siatkówce mężczyzn oraz seriale dokumentalne, we współpracy z kanałami Canal+Discovery oraz Discovery. 

Reżyser będzie gościem festiwalu EKOFILM i spotka się z publicznością po seansie filmu „Wiatr. Thriller dokumentalny”. Festiwal w Nowogardzie odbędzie się w dniach 31 marca – 3 kwietnia 2020 roku. Organizatorami wydarzenia są Burmistrz Nowogardu Robert Czapla i Nowogardzki Dom Kultury. (ks.)