OSCAROWY FILM WYDARZENIEM EKOFILM 2020

OSCAROWY FILM WYDARZENIEM EKOFILM 2020

Oscary, nagrody Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej, to najważniejsze wyróżnienia filmowe na świecie. Wśród nominowanych tytułów jest w tym roku dokumentalna „Kraina miodu”, która będzie też jednym z wydarzeń festiwalu EKOFILM w Nowogardzie.

To jedno z najważniejszych filmowych osiągnięć w kinie dokumentalnym w ostatnich miesiącach. Oscary rozdane zostaną już 9 lutego. XVI Ogólnopolski i XII Międzynarodowy Festiwal Filmów Ekologicznych im. Macieja Łukowskiego EKOFILM odbędzie się w Nowogardzie w dniach 31 marca – 3 kwietnia. Wśród planowanych wydarzeń znajdzie szeroka prezentacja znaczących osiągnięć współczesnego kina dokumentalnego, które porusza tematykę dotyczącą życia człowieka na naszej planecie i jego przyszłości. W specjalnych blokach seanse dedykowane będą dzieciom, młodzieży i widzom dorosłym. W Nowogardzie swoją wizytę zapowiedziało kilkoro cenionych twórców, których filmy dotykają tematyki ekologicznej. Jednym z najważniejszych pokazów festiwalu EKOFILM będzie nowogardzka premiera filmu „Kraina miodu”, który w tym roku zdobył dwie nominacje do Oscara. To historyczne wydarzenie, bowiem po raz pierwszy ten sam pełnometrażowy dokument rywalizuje o nagrodę w kategorii mu dedykowanej oraz w kategorii doceniającej filmy międzynarodowe i nieanglojęzyczne. W tej drugiej kategorii, konkurentem „Krainy miodu” jest m.in. „Boże ciało” w reżyserii Jana Komasy. Światowa krytyka i widownia zachwyca się oboma filmami.
Bohaterką filmu „Kraina miodu” jest 50-letnia Hatidze, która mieszka ze schorowaną matką w górskiej wiosce gdzieś w Bałkanach. Nie mają dostępu do prądu ani bieżącej wody. Kobieta utrzymuje się z produkcji miodu. Nie wykorzystuje jednak pszczół, respektując przyrodę i zasadę „połowa dla mnie, połowa dla was”. Pewnego dnia do jej okolicy wprowadza się wielodzietna rodzina. Nowi sąsiedzi również zaczynają hodować pszczoły, ale szacunek zastępuje twardy biznes i maksymalna eksploatacja. Czy Hatidze uda się zmienić ich podejście? Tym bardziej, że jeden z chłopców jest wyraźnie pod jej wrażeniem…
„Kraina miodu” zdobyła liczne nagrody na całym świecie, w tym aż trzy na festiwalu w Sundance (m.in. główną Nagrodę Jury), cztery na 16. Millennium Docs Against Gravity, m.in. Nagrodę Banku Millennium oraz dwie nominacje do Oscara za 2019 r. w kategoriach Najlepszy Film Dokumentalny i Najlepszy Film Międzynarodowy. Autorami filmu „Kraina miodu” są Ljubomir Stefanov i Tamara Kotevska, film jest jednym z najważniejszych osiągnięć współczesnego kina dokumentalnego. Potwierdzeniem tego są nie tylko wspomniane wyróżnienia, ale w sumie blisko osiemdziesiąt innych nagród i nominacji, jakie otrzymał ten film na przestrzeni ostatnich miesięcy. Jak rzadko, który współczesny film „Kraina miodu” dotyka prawd absolutnych, otwiera nam oczy na świat i jego problemy. Odwiedzamy miejsca, o których istnieniu prawie w ogóle nic nie wiemy. Poznajemy kobietę, która pragnie żyć w zgodzie z naturą, a przed którą stają wyzwania współczesnego świata. Ta konfrontacja zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Bardzo cieszę się, że film ten pojawi się na EKOFILM, mam bowiem nadzieję, że zmieni też nasze spojrzenie na problemy współczesnego świata – mówi o filmie Krzysztof Spór, koordynator programu filmowego festiwalu EKOFILM. Pokaz „Krainy miodu” w Nowogardzie połączony zostanie ze specjalnym spotkaniem.

WSTĘP NA WSZYSTKIE SEANSE FILMOWE W RAMACH EKOFILM 2020 JEST DARMOWY!

Organizatorami XVI Ogólnopolskiego i XII Międzynarodowego Festiwalu Filmów Ekologicznych im. Macieja Łukowskiego EKOFILM są Burmistrz Nowogardu Robert Czapla oraz Nowogardzki Dom Kultury. (k.s)

ZWIASTUN FILMU